Skontaktuj się z nami
798 736 622
zk@designproviders.pl

Jak zapobiec wilgoci w łazience?


13 października 2016 - Bez kategorii - design

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na destrukcyjne działanie wilgoci. Jednak obecne na rynku materiały i preparaty hydroizolacyjne pozwalają nam skutecznie chronić ściany i podłoże przed zawilgoceniem oraz powstawaniem pleśni i  grzybów.
Izolacja przeciwwilgociowa ma na celu zatrzymanie wody i zapobieganie wnikaniu wilgoci w ściany i w podłogę. W każdej łazience są miejsca narażone na bezpośrednie działanie wody, takie jak podłoga, ściany wokół umywalki, wanny lub wewnątrz kabiny prysznicowej. Natomiast wszystkie pozostałe miejsca możemy uważać za narażone na działanie wilgoci. Jeśli zatem hydroizolacja ma być skuteczna, powinna obejmować właściwie całą łazienkę.

Gruntowanie

Miejsca najbardziej narażone na działanie wody potrzebują szczelnej izolacji, ale strefy wystawione jedynie na działanie wilgoci często wystarczy zabezpieczyć poprzez gruntowanie, zastosowanie kleju wodoodpornego do płytek i położenie odpowiednich fug czy silikonów lub pomalowanie ścian specjalnymi farbami do łazienek. Gruntowanie wykonujemy preparatami przeznaczonymi do konkretnego materiału, np. kleju do płytek lub farby. Gruntowanie jest również konieczne przed położeniem materiału uszczelniającego w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt z wodą, choć są na rynku także preparaty hydroizolacyjne, które nie wymagają jego zastosowania.
Folia w płynie
Folia w płynie to gotowa do użycia, jednoskładnikowa substancja. Nałożona na podłoże tworzy elastyczną powłokę izolacyjną. Folia chroni powierzchnie zarówno przed wilgocią jak i  bezpośrednio przepływającą wodą. Skuteczną izolację otrzymamy już poprzez dwukrotne nałożenie warstwy folii za pomocą wałka, pędzla lub szpachelki. Jedna warstwa schnie (w zależności od marki produktu) od półtorej godziny do dziesięciu godzin. Folia w płynie jest niezwykle popularnym materiałem hydroizolacyjnym ze względu na skuteczność oraz łatwość stosowania. Folię w płynie możemy z powodzeniem stosować nie tylko w łazience, ale również w kuchni, pralni czy na tarasie (niektóre rodzaje).

Możemy ją nakładać na takie rodzaje podłoża jak:

  •  powierzchnie betonowe,
  •  tynki cementowo-wapienne,
  •  płyty kartonowo-gipsowe.

Taśma uszczelniająca

Sama folia w płynie nie wystarczy, by zapewnić łazience skuteczną ochronę przed wilgocią. Jej naturalnym uzupełnieniem są taśmy i kołnierze uszczelniające. Służą do izolacji narożników oraz innych trudno dostępnych miejsc, takich jak przejścia rur czy wpusty. Taśmę uszczelniającą wkleja się w narożniki po posmarowaniu ich wcześniej pierwszą warstwą folii, następnie nakłada się folię na jej brzegi. Tak wykonane wzmocnienie uszczelniające zapewnia skuteczną izolację.
W ramach oferowanych usług remontowych zapewniamy naszym Klientom skuteczną hydroizolację w łazience oraz innych wymagających tego pomieszczeniach. Wykorzystujemy najlepsze materiały i najnowsze technologie, dlatego prace przebiegają szybko przy najwyższej jakości wykonania.